Adwentowy Dzień Skupienia

W naszej wspólnocie parafialnej przygotowania do radosnego i godnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia rozpoczęliśmy Skupieniem Adwentowym oraz spowiedzią przedświąteczną w piątek 16.12.2011r. Adwentowy Dzień Skupienia poprowadził ksiądz kanonik Tomasz Owczarek, egzorcysta w Archidiecezji Łódzkiej.

W swoim słowie skierowanym do wiernych podkreślał wagę rachunku sumienia i jego roli w sztuce rozeznawania duchowego, tzn. w umiejętności rozeznawania działania duchów na co dzień. To przede wszystkim spojrzenie na to, jak działa w życiu człowieka duch czysty, czyli Bóg, ze swoimi aniołami oraz jak działa zły duch, którym jest anioł zbuntowany, przeciwnik natury ludzkiej. Nieprzyjaciel natury ludzkiej uderza w słabe punkty ciała i emocji, które jako duch inteligentny rozpoznaje bezbłędnie. Zły duch nie ma natomiast dostępu do duszy człowieka, stąd tez nie ma dostępu do myśli człowieka i nie ma władzy nad jego postępowaniem. Ksiądz Tomasz wyjaśnił również czym jest opętanie, czyli zamieszkanie złego ducha w sferze fizycznej człowieka. W sowich naukach podkreślał także jak ważne jest pierwsze przykazanie Dekalogu „Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną”, które nakłada obowiązek stawiania Boga na pierwszym miejscu w naszym życiu. Gdzie słabnie wiara, tam pojawia się zabobon. Sięganie po praktyki okultystyczne (horoskopy, wróżby, wywoływanie duchów) oraz kontakt z różnego rodzajami medium (uzdrowiciele, energoterapeuci, zaklinacze, znajome znachorki) w sposób ewidentny otwierają w nas drzwi na działanie osobowego zła.