Święta Bożego Narodzenia

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?

Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?

Dlaczego śpiewamy kolędy?                                                                  kliknij w zdjęcie

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.

Dlatego, żeby podawać sobie ręce.

Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie.

Dlatego, żeby sobie przebaczać.

Jan Twardowski „Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia”

Kolejne Święta Bożego Narodzenia za nami. Choć świąteczny czas nieubłaganie minął, dla wszystkich tych, którzy jeszcze przez moment chcą poczuć magię tych dni przypominamy, jak nasza wspólnota parafialna przeżywała ten wyjątkowy czas.

Jednym ze zwyczajów najbardziej kojarzących się nam ze świętami jest ubieranie choinki.
Bez niej nie byłoby mowy o jakimkolwiek świątecznym klimacie. W przededniu wigilii Bożego Narodzenia grupa ministrantów pod czujnym okiem pana kościelnego ustawiła i udekorowała świąteczne drzewka w kościele.

Kolejnym nieodłącznym elementem świąt są szopki bożonarodzeniowe. Tradycja budowania
i stawiania szopek przybyła do Polski z Włoch za pośrednictwem zakonu franciszkańskiego. Dzięki zapałowi i pomysłowości pana Karola Korcza z Zabłocia szopka bożonarodzeniowa w kościele parafialnym tak wyglądała.

W niedzielę, 25 grudnia przeżywaliśmy Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Licznie zgromadzeni na każdej Mszy św. radośnie odśpiewaliśmy kolędy i przyjęliśmy Nowonarodzonego do naszych serc.

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia to święto św. Szczepana, diakona i pierwszego męczennika. Za swoją głęboką wiarę w Jezusa Chrystusa został skazany na ukamienowanie. Św. Szczepan jest patronem woźniców, stangretów, murarzy, krawców, kamieniarzy, tkaczy, stolarzy, bednarzy, wzywany w przypadku bólu głowy, kamicy, kolki i opętania, a także w modlitwie o dobrą śmierć. Zgodnie z tradycją tego dnia na każdej Mszy św. miało miejsce poświęcenie owsa. W naszej parafii nadal kontynuowana jest tradycja obrzucania proboszcza ziarnem, która ma symbolizować ukamienowanie św. Szczepana.

Za rok znów będą Święta Bożego Narodzenia, choinka, prezenty i ten cudowny nastrój…