1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych

Zatrzymaj się, to przemijanie ma sens, ma sens... ma sens... ma sens!

bł. Jan Paweł II „Tryptyk Rzymski”


 

Jak co roku, 1 listopada obchodziliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu Msze św. odprawione zostały na cmentarzach: w Brzykowie o godz. 10.30 oraz w Rychłocicach o godz. 13.00. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych przeszywającego zimnego wiatru i deszczu nie zabrakło wiernych odwiedzających groby swoich bliskich zmarłych i modlących się za ich dusze, którzy tego dnia również dali świadectwo nie przemijania życia po śmierci. Po zakończonych Mszach św. alejkami cmentarza przeszły procesje żałobne z modlitwami za naszych bliskich zmarłych. W tym dniu na cmentarzach zbierane były również ofiary do puszek na utrzymanie i funkcjonowanie Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Pierwsze dni listopada, rok w rok, uświadamiają nam, że nasi bliscy zmarli cały czas są z nami, może nawet bardziej niż wtedy, gdy żyli na ziemi oraz nakierowują nas na to, co wieczne, co tak naprawdę ma w życiu sens i co jest ważne. W tych właśnie dniach, kiedy odwiedzamy miejsca wiecznego spoczynku tych, którzy odeszli już od nas, wyraźnie widać, że śmierć należy po prostu do życia i jest jego częścią. A przemijamy tylko po to, by przetrwać.