„Można odejść na zawsze, by stale być blisko” - Uroczystość Wszystkich Świętych 2013

Rok w rok, pierwsze dni listopada, uświadamiają nam, że nasi bliscy zmarli cały czas są z nami, może nawet bardziej niż wtedy, gdy żyli na ziemi. W tych właśnie dniach, całymi rodzinami udajemy się na cmentarz, aby spotkać się na grobach naszych bliskich - przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych i pomodlić się w ich intencji, złożyć kwiaty i zapalić znicze.  W ten sposób pragniemy oddać cześć tym, których już z nami nie ma. Pomimo tego, że  w tych dniach tradycyjnie już towarzyszy nam refleksja i zaduma, to Uroczystość Wszystkich Świętych, obchodzona w Kościele katolickim od IX wieku, jest jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. Ta uroczystość przypomina nam, że święci otaczają nas swoją opieką, że mamy swoich pośredników u Boga, a także przypomina prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z nas wierzących, niezależnie od wybranej drogi życia jest powołany do świętości.

Natomiast Dzień Zaduszny, obchodzony 2 listopada, jest poświęcony modlitwie za zmarłych, których nie tylko wspominamy, ale i polecamy Bożemu miłosierdziu. Pustka i smutek po stracie osoby bliskiej to normalna rzecz. Jednak człowiek wierzący powinien pamiętać, że życie nie kończy się, ale zmienia i po tej drugiej stronie życia spotka się ze swoimi bliskimi.

Tak Dzień Wszystkich Świętych obchodzony był na naszych parafialnych cmentarzach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kliknij w ikonkę